Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Hliněné kraslice
6.4.2020

Vajíčka obarvíme blátem.

VÝZVA: Zažít překvapení z toho, jak krásný může být výsledek při malování blátem. Posunout představy o tom, co vše můžeme z obyčejného bláta vytvořit.

CO BUDEME POTŘEBOVAT: hlínu (ideálně různé odstíny), vodu, vyfouklá vajíčka, papír, štětce, misky na hlínu a vodu, tenké větvičky

1. HLÍNA JAKO BARVIVO

Na vhodném místě natěžíme hlínu. Můžeme si připravit i různé odstíny do více mističek (černozem, písčitá hlína, velmi různé barvy umí jíl atd.).

2. TRÉNINK NA PAPÍR

První návrhy můžeme malovat na papír. Zvykneme si tak, jak se maluje s hlínou, uvolníme ruku, zklidníme, zvýšíme soustředění a pak se můžeme vrhnout (kdo chce) i na jemnější práci, na vyfouklá vajíčka.

3. HLÍNOU NA VAJÍČKA

Vyfouknutá vajíčka si jemně napíchneme na větvičky a můžeme začít. Štětcem nanášíme vrstvu hlíny na vajíčko. Můžeme přímo kreslit tvary, nebo natřít větší plochu, do které se pak snadno vyškrabuje.

4. VYŠKRABOVÁNÍ 

Po zaschnutí vrstvy hlíny můžeme vyškrabovat ostrou větvičkou nebo špičkou tužky další vzory a tvary. Je možné postup několikrát opakovat. Vyškrabování skvěle vynikne na předem obarvených vajíčkách. TIP: Vyzkoušejte přírodní obarvování! Například žlutohnědé až červenohnědé odstíny získáte pomocí cibulových slupek, červenou díky vývaru z červené řepy a modrou pomocí vývaru z červeného zelí s přidáním octa.

5. VÝZDOBA

Ze všeho, co venku vznikne, lze snadno vytvořit velikonoční výzdobu: namalovaná vajíčka navlékneme na ohebné proutky nebo zavěsíme na pevnější provázek a zapíchneme do květináče.

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

 

Hliněné kraslice