Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Decimetr čtvereční
1.4.2020

1 dm2 = DECIMETR ČTVEREČNÍ

VÝZVA: Vlastníma rukama si vyrobit pomůcku k měření. Vyzkoušet si venku odhadnout a potom změřit, jak velký je jeden decimetr. V praxi si změřit a vyzkoušet, jaký je rozdíl mezi jedním centimetrem čtverečním, jedním decimetrem čtverečním a jedním metrem čtverečním.

CO BUDEME POTŘEBOVAT: kartón, nůž či nůžky, tužka, pravítko či metr, chuť měřit

JAK NA TO: Při vyrábění pomůcky pro měření 1 decimetru můžete, podle počasí, vyrábět uvnitř a ven vyrazit až měřit. Ale pokud to jen trochu jde, je lepší vyrazit ven i na vyrábění. Učení i vyrábění venku nabízí řadu výhod, včetně toho, že na čerstvém vzduchu a při výhledu do zeleně náš i dětský mozek lépe pracuje. Ani dnes nezapomínejme na důležitou roli hraní, nechme děti venku vyřádit, proběhnout, svobodně vyhrát.

1. ODHAD
Ať děti zkusí na písku, v hlíně, křídou na chodník, pomocí větviček či kamínků na zem vyznačit prostor jednoho decimetru čtverečního. Jak přesný bude náš odhad?

2. VÝROBA
Na kus pevného kartónu (nebo čtvrtky) si naměříme 1 decimetr čtvereční. Tedy děti můžou odhadnout, jak velkou stranu bude mít čtverec, který musí naměřit. Když mají hotovo, je třeba čtverec vystřihnout či lépe vyříznout. Co nejvíc práce nechme na dětech, jen menším raději asistujte při vyřezávání. Někdy i starší potřebují pomoct s tím, jak si nastavit kartón, využít okraj stolu, díru mezi prkny či podložit při vyřezávání atd. Je dobré jen ukázat a nechat na dětech, ať postupně rozvíjí jemnou motoriku a práci s nářadím.

3. MĚŘENÍ
Úkol je jednoduchý, najít co se vejde do jednoho decimetru čtverečního. Kolik šišek? Jak velká kytka? Kolik kamenů? Děti i dospělí mohou pobíhat po okolí a hlásit si objevy.

4. CENTIMETR ČTVEREČNÍ
Pokud máte chuť, vyzkoušejte si stejný postup pro centimetr čtvereční. Nejprve naměřit čtverec, vyříznout a hurá měřit. Jak velký je květ sedmikrásky? Děti samozřejmě hledají to nejzajímavější. Tak jsme například zjistili, že bobky Shetlandských oveček se vejdou do jednoho centimetru čtverečního.

ROZŠÍŘENÍ:
POROVNÁNÍ - Pokud již máte vyrobený jeden metr, porovnejte velikosti a na látku si nakreslete jeden decimetr čtvereční i centimetr čtvereční. Děti uvidí jasný rozdíl ve velikostech těchto jednotek.

DOMA - Po návratu z venku prozkoumejte i domácnost. Jak máte velké dlaždičky, vzory na šátku, obrazy, monitor atd.

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

 

Decimetr čtvereční