Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

STROMOVÁ TELEVIZE – TREE TV
8.6.2020

VÝZVA: Zklidnit se pohledem do zeleně a získat nový pohled na „obyčejné“ stromy

 

CO BUDEME POTŘEBOVAT: rámeček (dřevěný, papírový, vyrobený z větviček), provázky, tužku, papír, chuť se dívat

 

1. HLEDÁNÍ MÍSTA A VÝHLEDU

Na začátek této hry je přínosné vybrat místo, které je klidné, různorodé, příjemné. Může to být tajemná část zahrady, smíšený či listnatý lesík, břeh potoka, odlehlá část parku. Každé dítě si vyrobí nebo přinese svůj rámeček a s jeho pomocí hledá nejzajímavější výhled – záběr pro svou Stromovou TV.

 

2. STROMOVÁ TELEVIZE

Když ho děti najdou, připevní rámeček na větev či kmen, aby mohly nerušeně sledovat, co se v televizi děje. Je důležité, abychom tuto část udrželi v klidu a tichosti. Zážitek je pak pro děti (i nás velké) větší. Pak si můžeme místa projít, podívat se na všechny stromové (televizní) kanály a chvilku si vyprávět, kdo v nich co viděl.

 

TIP: Někdy si děti vyrábí i dálková ovládání pro své rámečkové televize (z šišek, kůry, dřívek).

 

3. TV NA CESTĚ

Cestou domů si děti můžou nechat rámečky po ruce a hledají další zajímavá místa a záběry. Kde jinde než v zelených ostrovech najdeme stromy, a můžeme tedy zapnout naši Stromovou TV. Děti se najednou dívají na stromy trochu jiným pohledem. Skvělé je objevit, kde si můžete „zapnout“ nejbližší Tree TV od vašeho domu, školy atd.

 

4. POZVÁNKA KE SLEDOVÁNÍ

Pokud děti chtějí, mohou namalovat pozvánku pro ostatní ke sledování jejich Stromové TV. Na papír namalují lákavý obrázek, co sledovaly, nebo přidají i text: popis, co vše viděli, největší objev, zážitek, dojem atd.

 

I tuto poslední aktivitu najdete včetně fotoispirace v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma. 

 

Doufáme, že Vám zveřejněné nápady, jak trávit zajímavě čas venku, pomohly a budou pomáhat i nadále. Zkrátka, učte se i venku! 

 

STROMOVÁ TELEVIZE – TREE TV