Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Záludné dvojice
3.6.2020

VÝZVA: Vymyslet veselý příběh z venku nalezených klíčových slov

 

CO BUDEME POTŘEBOVAT: prostor pro hledání, slova ke schování, chuť hledat a vymýšlet příběhy, papír a tužku

 

1. HLEDÁNÍ SLOV

V domluveném okolí poschováváme kartičky se slovy. Můžeme si vybrat jakákoliv vyjmenovaná slova, ale pro tuto hru se hodí využít slova z levého sloupce tabulky, kterou najdete níže. Ty vytiskneme a nalepíme na odolnější kartón nebo přímo na kartón slova napíšeme. Jak důkladně slova poschováváme, záleží na času a cílové skupině. Lepší je, pokud mohou pracovat děti ve skupinách a jedna skupina má za úkol najít např. pět slov.

 

2. HLEDÁNÍ PŘÍBĚHU

Když skupiny najdou určený počet kartiček, sednou si na příjemné místo a zkusí vymyslet krátký vtipný příběh, ve kterém využijí všechna nalezená slova. Mohou je upravovat dle potřeby (skloňovat, měnit časy, pády atd.). Příběh si zapíší, a když jsou všechny skupiny hotové, přečtou si nahlas své výstupy.

 

3. PŘÍBĚHY PLNÉ ZÁKEŘNÝCH DVOJIC

V posledním kroku mají děti možnost vymyslet ještě jeden příběh. V tomto příběhu se ale jejich klíčová slova změní v tzv. záludné dvojice. Tedy slova znějící podobně, ale mající v sobě měkké i (např. nabýt × nabít,
být × bít, mýt × mít). Podaří se jim vymyslet nový příběh? Výsledné texty si opět v příjemné veselé atmosféře přečteme.

 

TIP: Vyjmenovaná slova se skvěle učí, když dáváme slovům skutečný význam v textu. Děti tu musí použít správný význam slova.

 

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

Záludné dvojice