Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Hliněné obrazy
29.5.2020

VÝZVA: Objevit, jak krásné obrazy lze malovat zdánlivě obyčejnou hlínou. Porovnat půdy z různých míst.Odhadnout, které materiály půjdou na malování použít

 

CO BUDEME POTŘEBOVAT: papír, tužky, štětce, mističky, voda, podložky (vytištěné domalovánky, kolíčky)

 

1. VZORKY PŮD

Malování začíná netradičně – průzkumem okolía odběrem vzorků ze země (tam kde to jde).Stačí odebírat malé množství místní hlíny, písku,rozemletých kamínků. Vzorky dáme do mističeka přidáme malé (to je důležité!) množství vody –měla by vzniknout velmi hustá kaše, ne obarvenávoda. Pro malování lze vyzkoušet nejen různé půdy, ale i písek, nadrolené cihly a další přírodníhnědočervené odstíny, které místo nabízí.

 

2. VZORNÍK PŮD

Děti mohou pracovat ve skupinách a vyzkoušet, jaké odstíny se jim podařilo získat. Skupiny si pak mohou odstíny, které nemají, předat nebo půjčovat. Máme barvy, teď už jen vybrat místo, kde se bude dobře malovat. Kdo potřebuje, může využít i domalovánky v pracovních listech. Někdo hliněné obrazy maluje přímo, někdo si je předkreslí tužkou. Některé děti ani nemalovaly, ale psaly dopisy. Kdo je hotov, dá obraz bezpečně sušit a může se pustit do dalšího, nebo do jiné aktivity, kterou místo nabízí (sochy z kamenů, kamenné obrazy atd.).

 

3. VÝSTAVA PLNÁ HLÍNY

Je přínosné, pokud v závěru práce společně vytvoříme galerii, třeba jen zavěšením obrázků kolíčky na větve stromů nebo zatížením pod kameny. Společně můžeme vidět, jaké všechny odstíny se podařilo z přírody získat a kdo jaké motivy namaloval.

 

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

Hliněné obrazy