Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Sbírka pírek
26.5.2020

VÝZVA: Vytvořit si sbírku nalezených pírek, přehledně ji sestavit a třeba i doplnit o nové, vlastní druhy. Vyzkoušet psaní brkem

 

CO BUDEME POTŘEBOVAT: pírka, pevnější kartón, nůž, tužku nebo fix (ornamentní a na textil lépe drží), nůžky, tuš

 

1. HLEDÁNÍ

Svou sbírku pírek si tvoří děti postupně: tu a tam na výpravách nějaké najdou, vezmou si ho a uloží doma do krabice pokladů, na nástěnku či do indiánské čelenky. Ale pokud už jich je víc, hodí se zakládat je do jednoho místa, a mít tak peříčka krásně poskládaná.

 

2. OPEŘENÁ SBÍRKA

Potřebujeme pevnější kartón, který podle velikosti pírek rozřízneme, aby se do něj pírka snadno a lehce vložila. Můžeme je poskládat podle velikosti, barev, místa nálezu, ptačích druhů; možností je mnoho. Hodí se i napsat si k pírkům cedulku: kde a kdy jsme ho našli a komu patřilo (pokud se nám podaří ho určit). Sbírku si pak můžeme někam vystavit jako obrázek nebo založit do knihovny, aby se na ní neprášilo.

 

3. NOVÉ PEŘÍ

Pokud máme dost nalezených pírek a láká nás tvoření, můžeme si zkusit domalovat např. běžné holubí peří a napodobit tak třeba orlí brk, nebo vymyslet peří nového druhu.

 

4. BRK NA PSANÍ

Když už máme peří v ruce, hodí se vyzkoušet, jak a proč se dříve používalo k psaní. Nemusíme dětem vše hned prozradit; lepší je jim dát větší pírka, nůžky a tuš/vodu, a nechat je objevovat. Často na to děti přijdou samy nebo jim jen lehce pomůžeme – i to je lepší objevitelská cesta, než když nám to jen někdo řekne. Určitě si vyzkoušejte opatrně ustřihnout špičku pírka, namočit do tuše a psát. Velké překvapení je pro děti i psaní venku, například po dešti vodou na hladký stůl či jinou podložku.

 

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

Sbírka pírek