Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Ptačí hnízdo
25.5.2020

VÝZVA: Postavit z přírodnin malý nebo i velký model ptačího hnízda 

 

CO BUDEME POTŘEBOVAT: přírodniny, prostor, chuť stavět, testovací vajíčko, (ptačí masky a křídla), (případně i chlupy a vlnu)

 

1. POZOROVÁNÍ HNÍZD

Ideální čas na tuto hru je na jaře, kdy můžeme nejsnadněji pozorovat hnízda i ptáčky při práci. Pokud nemáme přehled o hnízdech v okolí, můžeme je dětem ukázat na obrázku a povídat si, jak který druh staví (např. jak vlaštovka lepí ke stěnám směs bláta a slin, straka skládá větvičky, kdo všechno má rád dutiny stromů, kdo si splétá složitá hnízda jako moudivláček atd.)

 

2. MALÉ PTAČÍ HNÍZDO


Kdo chce, zkusí z dostupných přírodnin postavit hnízdo jako pro ptáčky. Může být na zemi (pro drozda), ve větvích (pro straku), nalepené na stěnu (pro jiřičku) atd. Z čeho ho děti postaví? Jaký bude mít tvar? Bude dost pevné? Hodí se mít s sebou jedno vajíčko (raději uvařené natvrdo) a vyzkoušet, zda vyrobené hnízdo unese/uhlídá vejce, tak aby nepropadlo či se jinak nezatoulalo.

 

3. VELKÉ HNÍZDO PRO NÁS

Skvělý zážitek je i stavba velkého hnízda pro celou skupinku dětí. Potřebují najít vhodné místo i dost stavebního materiálu (trávu, větve, křoví atd.). Stavba je většinou doprovázena výbuchy radosti a křiku. Když je hotovo, mohou si děti vzít své vyrobené masky a křídla a znovu si zahrát na život v ptačí kůži.

 

TIP: V době hnízdění můžete nabídnout ptákům materiál na výstelku hnízda – vyčesané chlupy od psů, koček, vlnu od oveček atd. a pozorovat, za jak dlouho si ji do svých hnízd odnesou.

 

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

 

Ptačí hnízdo