Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Ptačí masky
20.5.2020

VÝZVA: Zažít ptačí život na vlastní kůži. Hrát si, vymýšlet příběhy a vyzkoušet si chování různých druhů ptáků

CO BUDEME POTŘEBOVAT: papíry, pastelky/voskovky/vodovky, štětce, mističky na blátivou barvu, gumičky, nůžky

 

1. OKUKOVÁNÍ

Než se vrhneme do malování, je dobré se chvíli jen tak dívat. Pozorovat, ideálně přímo venku ptáčky, jejich tvary, zbarvení, pohyby, zpěv. Pokud nemáme to štěstí a nemůžeme pozorovat přímo v terénu, můžeme nakouknout do oblíbené knihy a vybrat si, jakého ptáčka si kdo vybere jako předlohu pro svou masku.

 

2. PTAČÍ MASKY

Zkuste si vyrobit jednoduché ptačí masky. Děti často láká si vše, co zažijí či pozorují, zahrát na vlastní kůži. Stačí nakreslit jednoduchý tvar dle druhu, který děti chtějí hrát, raději na tvrdší papír. Pak ho vystřihnout a nabarvit podle atlasu, pozorování nebo vlastní fantazie. Můžete využít i přiložené šablony. Malovat můžete pastelkami, voskovkami, vodovkami, ale největší zážitek je pro děti malování hlínou. Pokud je mokro, stačí štětec otřít ve vlhkém trávníku a můžeme malovat. Například masky dravců a sov tím získají skvělou texturu.

 

3. V PTAČÍ KŮŽI

Hotové zaschlé masky si děti přiloží k očím a naměří si, kde si mají vystřihnout v masce díry na oči. Pak už stačí jen připevnit gumičku, a hurá do hry. Nemusíte gumičku vázat přímo na masku. Osvědčilo se nám obyčejnou větší kuchyňskou gumičku přetáhnout dětem přes čelo a masku tím zachytit. Je to rychlé, netrhá se a drží. Pak už děti „vyletí“ do hry v ptačí roli. Nechme je řádit. Občas k nám dolétnou otázky „Kam se schová sýkorka před dravcem?“, „Co jí brhlík?“, „Kde spí sova?“ To jsou krásné příležitosti si s dětmi povídat a třeba i s knihou či na internetu objevovat ptačí říši.

 

Celou aktivitu včetně tipů, fotoinspirace a námětů na masky najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

 

Ptačí masky