Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Ptačí divadlo
19.5.2020

VÝZVA: Vytvořit si své vlastní divadlo a rozehrát ptačí příběhy

CO BUDEME POTŘEBOVAT: papíry, tužky, pastelky, nůžky, papírovou lepenku, přírodní kulisy, chuť tvořit, vymýšlet, hrát divadlo

1. LOUTKY

Pokud pozorování opeřeného života děti baví, mohou si z namalovaných obrázků vyrobit loutky. Na vybarvené obrázky stačí nalepit papírovou lepenkou malou větvičku, kterou si venku děti najdou, a jde se do hry.Děti často baví hrát si s postavičkami ptáčků jen tak. Najednou pečují o sýkorku či brhlíka a zajímá je, kde a jak hnízdí, hledá potravu, hledá svou rodinu atd.

 

2. NOVÉ PTAČÍ DRUHY

Nejen pro menší děti je lákavé doplnit pozorování a malování skutečných ptačích druhů o nově vymyšlené. Děti milují barvy a rády vymýšlí mnohobarevné nové druhy ptáků. Podpořte je, ať svým novým ptačím druhům vymyslí název a připojí i pár informací o jejich životě.

 

3. POPIS NOVÝCH DRUHŮ

Když jsou nové ptačí druhy domalované, mohou si je děti navzájem představit: jak se jmenují, co jedí, kde hnízdí, zda přezimují u nás, zda v zimě odlétají. Děti mohou vyzkoušet roli komentátora přírodovědného pořadu, jako je třeba David Attenborough.

 

4. DIVADLO

Pokud máme víc ptačích herců, můžeme si zahrát celé divadélko. Jako kulisy i jeviště nám slouží příroda – strom, větev, keř, pařez atd. Nechme děti vymyslet místo i příběh pro jejich ptačí divadlo.

 

Celou aktivitu včetně tipů a fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

Ptačí divadlo