Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Ptačí průzkumník
18.5.2020

VÝZVA: Prožít napínavé pozorování, umět se ztišit a zklidnit. Slyšet, vidět a nebýt viděn a slyšen

CO BUDEME POTŘEBOVAT: chuť objevovat, hodí se dalekohled, papír, tužka, pastelky, foťák

 

1. POZOROVÁNÍ

Je skvělé věnovatspolečně nějaký čas sledování ptáků (na krmítku, při hnízdění, namlouvání atd.). Je to činnost, která nabízí dobrodružství i zklidnění. Někdy můžeme jen tak pomalu jít a poslouchat. Zvlášť na jaře ptáky můžeme dříve slyšet, než vidět. Můžeme diskutovat o chování ptáků. Co je děsí, co je láká, kde odpočívají, kde hledají potravu, jak létají, jak si hlídají teritoria atd.

TIP: Pro určování ptáčků se hodí vzít s sebou ven oblíbený určovací klíč, encyklopedii, nebo si stáhnout chytrou aplikaci. Vybrat si můžete například zde v článku Aplikace, které táhnou ven na blogu Učíme se venku.

 

2. LÁKADLA I POMOC

Pokud chceme pozorovat ptáky dlouhodobě, hodí se najít si místo, kde se často vyskytují. Nebo si ho jedním z následujících způsobů můžeme vytvořit: pravidelně sypat do krmítka, zřídit ptačí pítko či mělkou mísu na koupání, případně můžeme nabídnout hnízdícím ptáčkům budky, to vše v bezpečné vzdálenosti od predátorů (zejména koček). Na jaře opeřenci ocení také chlupy, vyčesané z domácích mazlíčků, trochu ovčí vlny nebo i vyčesané lidské vlasy. Ty si často v celém chomáčku nacpou do zobáčků a odlétnou si vystlat své hnízdo.

 

3. PTAČÍ OKNO

Pokud venku či přes okno pozorujete ptáky často, např. na krmítku či při hnízdění, můžete si vytvořit ptačí okno. Postupně, jak budete určovat jednotlivé druhy, si každý druh namalujete, vystřihnete a nalepíte na kraj okna. Vzniká tak skvělá pomůcka pro pozorování a poznávání našich ptáků.

TIP: Porovnejte svá pozorování ve městě, v lese, na zahradě a u rybníka.

 

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

Ptačí průzkumník