Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Opičí dráhy
15.5.2020

VÝZVA: Postavit si vlastní opičí dráhu z přírodnin. Užít si pohyb, zdokonalit mrštnost i kreativitu 

CO BUDEME POTŘEBOVAT: přírodniny, volný prostor, prkna, kulaté špalky, křídu, provazy, co zrovna bude dostupné

 

1. STAVBA DRÁHY

Nejprve je dobré se s dětmi domluvit, kde a s čím mohou stavět. Také je přínosné si ukázat pár příkladů – jaké překážky v terénu lez využít k přeskokům, co vyrobit k přelézání, jak vyznačit trasu, co je a není bezpečné. Pak můžeme nechat stavbu na dětech. Pokud máme větší skupinu, můžeme raději vyrobit víc překážkových drah nebo jednu velkou, kde každá skupina má na starosti jen jednu část. Dospělí mohou pomáhat, jen když je děti požádají, jinak mohou zůstávat na dohled a sledovat co se připravuje, případně s dětmi domluvit úpravy překážek, pokud jsou příliš nebezpečné či pro někoho náročné.

 

2. TESTOVÁNÍ

Nejlepší je, když vlastní stavbu otestují nejprve její autoři. Vyzkouší si trasu, přechody mezi překážkami, náročnost, vtipnost dráhy. Mohou ještě něco upravit, pokud je třeba. Pak představí, případně i přeběhnou na ukázku svou dráhu, aby ostatní věděli, co a kde se dělá. Pak si všichni dráhy vyzkouší. Není přínosné vzájemně se porovnávat, hodnotit, měřit čas. To vše ubírá hravosti a spolupráci. Důležitější je zde radost z pohybu a možnost se vyřádit.

 

3. DRÁHY JAKO ŽIVÝ ORGANISMUS

Když se děti svých postavených cest nabaží, často je napadnou změny a úpravy. Testují se nové výzvy, vyšší překážky nebo veselejší úkoly. Je skvělé dětem, které to baví, nabídnout dost času a volnosti si své nové hřiště užít.

 

Celou aktivitu včetně tipů a fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

Opičí dráhy