Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Poletuchy
30.4.2020

VÝZVA: Provětrat tělo. Uvolnit mysl. Potrénovat koordinaci rukou. Zapojit vlastní fantazii a vymyslet nové hry.

CO BUDEME POTŘEBOVAT: provázek, kusy látek (stará záclona, potrhaná moskytiéra, prostěradlo, šátek), přírodniny jako závaží (šiška, oříšek, kůra), delší provaz/proutek

1. VYRÁBÍME POLETUCHY

Po prohledání domácích zásob vybranou látku natrháme nebo nastříháme na pruhy. Do jednoho konce látky upevníme závaží – bezpečný předmět (například šišku, oříšek, kus látky atd.) – a pevně ho svážeme, tím nám vznikne hlava poletuchy. A hurá do hry. Děti vymyslí mnoho vlastních her, například chytat, házet, poletovat po venku nebo i na záchranu létacích draků.

2. ČARUJEME S POLETUCHAMI

Když si děti užijí házení s poletuchami, mohou se pustit do něčeho těžšího: přivázat poletuchy ke klacíkům, a s nimi pak běhat a točit. Nebo otestovat ještě větší výzvu: poletuchy na provázku. Provázek by měl být asi metr dlouhý, a pak už stačí jen točit. Kolem sebe, kolem rukou, nad hlavou a tak dále. A největší výzva a zábava (i pro dospělé): točit se dvěma poletuchami zároveň!  U dětí jen hlídejte, aby mezi sebou udržovaly dostatečný odstup a navzájem si neublížily.

Celou aktivitu včetně tipů a fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

 

Poletuchy