Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Žlutozelená učebna
29.4.2020

VÝZVA: Užijme si výjimečný čas, kdy je trávník víc žlutý či bílý než zelený. Objevujme krásu i tvárnost pampelišek.

CO BUDEME POTŘEBOVAT: vhodné místo, kde je dostatek pampelišek pro hmyz i pro nás, hodí se deka, papír, nůžky, lepenka, pastelky a hlava plná fantazie pro vymýšlení nových her

1. POZOROVÁNÍ

Je skvělé věnovat dost času pozorování žlutozeleného koberce. Co vše se tu hýbe, kdo hledá potravu, kdo úkryt? Kolik pampelišek kvete, kolik odkvétá?

2. MALOVÁNÍ

Jak se maluje pampeliškovými barvami? Vyzkoušejte na papír. Nebo co si vyrobit pampeliškové domalovánky? Stačí rozstřihnout květ a list napůl, nalepit a druhou polovinu domalovat. Menší děti si mohou obrys obkreslit, větší to mohou zkusit samy.

3. POČÍTÁNÍ A PSANÍ

Vyrobte si navzájem příklady pomocí přírodnin. Nejprve je lepší počítat přímo s přírodninami, a až později vyzkoušet psaní číslic nebo písmenkové hádanky a vzkazy.

4. VYRÁBĚNÍ

Pampelišky jsou dokonalý materiál pro vyrábění. Vyrobte si hodinky, prstýnky, chobotničky, frkačky, tetování pampeliškovým mlékem. My možná vyzkoušíme i vyrábění pampeliškového medu / sirupu.

5. HRANÍ

Trávník plný pampelišek je skvělá herna. Vezměte ven vláčky, uvařte pampeliškové menu, vyzkoušejte, jak daleko dolétne chmýří, zahrajte si na pampeliškové víly, které doprovází semínka na jejich dobrodružné cestě. Vyprávějte si příběhy a pohádky, co vše musí chmýří na svých cestách překonat, než může vyklíčit.

TIP: Pokud už pampelišky odkvétají a plodí, vyzkoušejte s dětmi bláznivě radostnou hru. Vezměte si čepice a rukavice a vyrazte běhat do trávy – brzy začne „sněžit“ poletující chmýří.

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

Žlutozelená učebna