Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Klíč z pexesa
28.4.2020

VÝZVA: Vyrobte si svůj vlastní určovací klíč. Objevujte a poznávejte svět kolem sebe.

CO BUDEME POTŘEBOVAT: pexeso/karty, nůžky, děrovačku či jehlu/šídlo, silnější provázek či stužku a chuť vyrábět a porovnávat

 

1. PEXESO

Najděte pexeso nebo karty s fotkami či realistickými obrázky (ideálně zaměřené na jedno téma – hmyz, motýli, ptáci, dopravní značky, vyjmenovaná slova atd.). Pexeso je třeba rozstříhat na jednotlivé dílky a rozdělit na dvě sady obrázků, takže si můžete vyrobit hned dva klíče.

2. VYRÁBÍME KLÍČ

Kartičky je třeba v jednom z rohů propíchnout. Zdatnější děti mohou zkusit propichování šídlem či jehlou, která má navléknutý silnější provázek/stužku. Děti, které nemají moc zkušeností s ostrou jehlou, mohou použít děrovačku. Jen těm nejmenším připravíme díry a necháme je provlékat pevnější provázek. Pořadí kartiček můžeme nechat libovolné, nebo je řadit dle nějakého znaku (např. barvy květu, tvaru listu) nebo podle příbuznosti druhů (např. babočky, otakárci atd.). Po navlečení všech kartiček jedné sady provázek zavážeme. Nesvazujte kartičky příliš blízko u sebe, aby se s nimi dobře pohybovalo během listování a hledání. Naopak příliš volné svázání dovoluje kartičkám se zamotat. Nejprve tedy uzel na provázku utáhněte lehce, vyzkoušejte, a když najdete ideální vzdálenost, zavažte uzel pevně. Používejte příjemný, neřezavý provázek. Je pohodlnější do ruky i jemnější ke kartám.

3. URČOVÁNÍ V TERÉNU

Teď můžeme vyrazit ven a objevovat. Při vyrábění vlastního určovacího klíče je nejdůležitější motivace a chuť dívat se, otestovat vlastní výrobek. Proto není zásadní, zda určíte vše a hned. V trávě, na keřích, ve vodě i ve městě žije tolik breberek. Cílem by mělo být naučit se dívat, hledat rozdíly, určovací znaky, chtít pozorovat a budovat vztah.

Proto i při testování svého určovacího klíče podporujte hravost, detektivní pátrání a společně se učte, že když něco neurčíte, je to vlastně skvělá pozvánka k dalšímu objevování.

Celou aktivitu včetně tipů a fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

Klíč z pexesa