Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Vlhkoměr
24.4.2020

VÝZVA: Prozkoumat, jak a proč šiška reaguje na vlhkost.

CO BUDEME POTŘEBOVAT: šišku (ideálně celou velkou borovicovou), provázek/drátek, případně i krabici, lepidlo, větvičku/špejli, papír a tužku, chuť bádat

 

1. VYRÁBÍME

Důležité je najít si vhodnou šišku. Ideální je velká šiška borovice. Pokud budete pracovat se starší šiškou, nebudou pohyby tak výrazné. Vybranou šišku navlékněte na provázek či napíchněte na drát a umístěte ji venku tak, aby na ni nepršelo.

2. POZORUJEME

Šiška by měla otvírat a zavírat své šupiny podle toho, jaká je venku vzdušná vlhkost. Pokud to při pokusu zaregistrujete, je skvělé s dětmi diskutovat, proč to šiška dělá. Proč, když je vlhko, zavírá šupiny a naopak, když je sucho, tak je otvírá? Je to proto, že se tak semena chrání před vlhkem a v suchu mají díky otevření možnost vypadnout. Proč ale šiška chrání semena před vlhkem? Proč je uvolňuje, když je sucho? Nepotřebují semena vlhkost? Nechte děti vymýšlet podobné otázky. Je to skvělý trénink na tvorbu badatelských otázek a na některé si pak mohou zkusit i najít odpověď vlastním pokusem.

3. ŠIŠKOVÉ POKUSY

Zkuste otevřenou šišku hodit do vody. Můžete měřit, za jak dlouho se zavře. Šupiny šišky se pohybují díky tzv. hygroskopickým pohybům, které jsou založeny na rozdílné schopnosti různých částí rostliny nasávat vlhkost z okolí. Proto je možné šišku využít jako vlhkoměr.

4. HLEDÁME ODPOVĚDI NA NAŠE BADATELSKÉ OTÁZKY

Objevilo se mezi dětskými badatelskými otázkami například Proč šiška otevírá šupiny v suchu, když semínka potřebují vlhko na klíčení? Zkuste děti nechat vymyslet, jak by to zjistily, jak by mohly vyzkoušet, co šišce či semínkům na vlhku může vadit. Když je nebude nic napadat, pomozte jim. Položte si semínko z borovice, nebo i jiného jehličnanu, na dlaň, foukněte. Jak daleko doletělo? A zkuste to s namočeným semínkem. Suché semínko pravděpodobně doletí dál. Mateřská rostlina chce, aby se její semínka rozšířila co nejdál, a proto otevírá své šišky, když je sucho. Semínka pak se svým malým „křidélkem“ dolétnou co nejdál a mají šanci najít příhodné místo pro svůj růst.

Jak to ale šiška dělá, že se zavře nebo otevře? To je otázka, která z úst dětí taky určitě padne a na kterou nenajdou samy lehce odpověď. Mohou jen zkoušet, jak dlouho to které šišce bude trvat, než se ve vodě zavře a pak zase, než se na suchu otevře. Šišky se otvírají a zavírají díky hygroskopickým pohybům, které jsou způsobeny rozdílem v rychlosti bobtnání vnitřních a vnějších částí šupin. Vnější strany semenných šupin bobtnají a propouštějí vodu rychleji, než se děje na vnitřních stranách.

Celou aktivitu včetně dalších tipů a  fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

 

Vlhkoměr