Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Větrná korouhvička
23.4.2020

VÝZVA: Otestujte vlastnoručně vyrobenou větrnou korouhvičku a určete, odkud fouká.

CO BUDEME POTŘEBOVAT: papíry, brčka, špendlíky, nůžky, kelímky, víčko od fixu, modelínu/talíř/pokličku, (kompas/hodinky), chuť hledat a dívat se venku

 

1. VĚTRNÁ KOROUHVIČKA

Neseďme doma, počasí je venku. Fouká? Máme jedinečnou příležitost vyrobit si jednoduchou korouhvičku a hned ji otestovat. Doma můžeme vyrábět a venku testovat. Nebo, pokud nefouká moc, vyrábět i venku. Výhodou vyrábění v terénu je dostupnost nových materiálů – proč stříhat papír, když můžeme použít přírodniny?

Postup je snadný. Brčko na obou koncích mírně nařízneme. Na jedné straně do něj zasuneme z papíru vystřiženou špičku a na druhé straně stejným způsobem připevníme papírovou letku. Brčko pak propíchneme v polovině špendlíkem, aby se snadno kolem špendlíku otáčelo, a špendlík zapíchneme na konec tužky či větvičky. Tužku/větvičku můžeme zapíchnout přímo do země nebo jí vytvoříme základnu. Například z kelímku a pokličky.

2. SVĚTOVÉ STRANY

Místo pro umístění korouhvičky je potřeba dobře vybrat. Sledovat, kde nejvíc fouká, kde je otevřený prostor, kde jsou větrolamy, které by mohly měření zkreslit. Na zem, na papír či na pokličku si vyznačíme světové strany. Jak v terénu určíme, kde je sever, jih, východ a západ? Nejjednodušší je samozřejmě použít kompas, můžeme ale také určit světové strany podle hodinek nebo využít pozorování a znalosti krajiny (např. podle orientace kostela nebo pokud víme, kterým směrem jsou výrazné body v okolí). Procvičení světových stran v praxi je zaručeno. Fouká severní, jihozápadní či východní vítr? Nezapomeňte, že např. jižní vítr vane z jihu, západní ze západu atd.

3. KOHOUTÍ KOROUHVIČKA PRO MENŠÍ

Rychlá, hravá, veselá varianta pro menší. Stačí si na papír namalovat dva jednoduché kohouty, vystřihnout je, děti je mohou i pomalovat. Pak oba kohouty slepíme k sobě, jen v místě, kde by byly kohoutovy nohy, je třeba vlepit víčko od fixu. Víčko pak napíchneme na pletací jehlici / tenkou větvičku, kterou zapíchneme do země opět na vhodném větrném místě. Místo vybíráme i tak, aby bylo snadné ho během dne pozorovat (třeba i z okna), můžeme tak sledovat, jak se mění směr větru během dne.

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

 

Větrná korouhvička