Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Vodní kukátko
21.4.2020

VÝZVA: Objevujte tajuplný život na dně mělkých vod, potůčků, rybníčků, jezírek i kaluží. Otestujte zručnost a vyrobte si kukátko do vody.

CO BUDEME POTŘEBOVAT: plechovku či jinou větší pevnější „rouru“, lepenku a pevnější igelit, chuť zkoumat mokrou divočinu

 

1. VYRÁBÍME VODNÍ „DALEKOHLED“

U plechovky, PET lahve či pevnější papírové roury odstraníme dno i vrchní část. Jednu stranu nádoby přikryjeme pevným igelitem (lze využít např. pytlíky do mrazáku či jiný tlustší pytlík). Igelit připevníme velmi těsně a pevně lepenkou. Je třeba zajistit, aby voda nevtekla dovnitř nádoby, proto se vyplatí okraje igelitu zalepit co nejvýš na nádobě (především, pokud je papírová). Zda kukátko někde neprotéká, můžete otestovat v nádobě s vodou nebo přímo na břehu.

2. POZOROVÁNÍ

Hurá ke břehu. Kukátko nám dovolí zanořit se hlouběji a pozorovat život u dna či v hloubkách. Je dobré při pozorování moc nedupat, nekřičet a pohybovat kukátkem ve vodě pomalu. Jednak jsme na návštěvě ve vodní říši a také nevyplašíme živáčky. Podle toho, v jaké fázi roku a kde jsme, můžeme pozorovat z větší blízkosti na dně kameny, řasy, vodní bezobratlé (znakoplavky, larvy vážek či šídel, larvy chrostíků), možná i vodní plže či čolky atd.

3. ŠETRNÉ NAKUKOVÁNÍ

I při pozorování mysleme na život ve vodě a kolem vody. Pokud zvedáme kameny, pracujme šetrně a pokládejme je pak na původní místo, stejnou stranou dolů. Na břehu sledujme, kam a na co šlapeme.

4. HRANÍ U VODY

Když už jsme u vody, užijme si tento živel. Počítejme s časem pro dětské hraní s vodou. Tam, kde je to možné a bezpečné, můžeme zout boty a ponožky a vyrazit na boso do vody. Můžeme stavět skřítkovské domečky u vody. Pouštět lodičky či stavět přehrady.

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

Vodní kukátko