Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Kelímková lupa
20.4.2020

VÝZVA: Vlastnoručně si vyrobit pomůcku pro objevování divočiny v trávě, na stromě, v hlíně i ve vodě. 

CO BUDEME POTŘEBOVAT: chuť objevovat, (nejlépe průhledný) kelímek/malou zavařovací sklenici, kousek igelitu, gumičku, vodu

1. KELÍMEK + LUPA

Na detailnější pozorování hmyzáků, květin či jiných pokladů se hodí přibalit ven lupu. Pro pozorování pohybujících se breberek se hodí mít i tzv. kelímkovou lupu. Tedy lupu, která má nádobku, kde může živočich chvilku bezpečně pobýt a my ho můžeme pozorovat.

2. BEZPEČNOST PRO BREBERKY I PRO NÁS

Odchyt hmyzáků musí být bezpečný (například pomocí smýkačky či planktonky). I pozorování by mělo být rychlé a živočicha bychom měli co nejdříve vypustit na původní místo, kde jsme ho našli (ať už to bylo například ve vysoké trávě, na stromě, u kamenů nebo jinde). Především v horkých dnech nepozorujeme na přímém slunku, které může prostor v kelímkové lupě příliš zahřát.

3. JAK SI JI VYROBIT

Kelímkové lupy lze koupit, ale není to nutné a při opakovaném používání se mohou poškrábat (například pískem či kamínky). Proto se hodí si na běžné pozorování a objevy v přírodě vyrobit vlastní lupu. Jak si ji vyrobit? Stačí kelímek od jogurtu či pevnější sklenička (např. malá zavařovačka), průhledná folie, gumička a trocha vody.

4. POZORUJEME

Do skleničky či kelímku můžeme šetrně lovit, pak rychle přetáhnout kousek igelitu a zagumičkovat. Na igelit kápneme trochu vody, aby vznikla jedna společná kapka. Vodní „bochánek“ funguje jako lupa a nabídne až dvojnásobné zvětšení.

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

Kelímková lupa