Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Alfa box
15.4.2020

VÝZVA: Vyzkoušejte, kolik písmen abecedy najdete venku – v přírodě, mezi domy, na zahradě či na hřišti. Potrénujte nejen abecedu, ale také, jak různě můžeme pojmenovat přírodniny a věci kolem nás.

CO BUDEME POTŘEBOVAT: velký papír (např. starý kalendář) či kus světlé látky, křídu/ pastelky či fixy, přírodniny, případně i plastová zvířátka

1. ALFA BOX Z PŘÍRODNIN

Na zem křídou, či na podložku (například starý velký kalendář či kus látky), nakreslíme do čtverečků celou abecedu. Děti mají za úkol najít přírodniny a pojmenovat je tak, aby zaplnily co nejvíce políček nakreslené abecedy. Společně si vše na závěr přečteme a zkusíme doplnit chybějící.

2. ZVÍŘECÍ ALFA BOX

Pokud nemáme doplněná všechna políčka/písmena alfa boxu, můžeme je doplnit například plastovými zvířátky nebo jinými předměty. 

3. POROVNÁNÍ MÍST

Pokud máte možnost, vyzkoušejte si poskládat alfa box na různých místech – v přírodě, na hřišti a pod střechou. Jak se budou lišit přírodniny a předměty v alfa boxu? Kde bylo doplňování alfa boxu nejsnadnější?

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

 

 

 

Alfa box