Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

S abecedou venku
14.4.2020

VÝZVA: Vyrobte si písmena abecedy z různých přírodnin. Písmenka využijte při různých hrách se zapojením více smyslů i pohybu.

CO BUDEME POTŘEBOVAT: kamínky, větvičky, pastelky/voskovky/fixy, pracovní listy (možno vložit do fólií), kartóny, nůžky/nůž

1. VĚTVIČKOVÁ ABECEDA

Děti si najdou větvičky a skládají písmena abecedy z nich. Nejprve mohou skládat jednotlivá písmenka na zem či na podložku, později i celou abecedu. Můžeme i porovnat, zda se písmena tvoří lépe z pravidelných či nepravidelných větviček.

2. KAMENNÁ ABECEDA

Děti si vytvoří kamennou abecedu, kterou lze skládat na zem, stůl, pracovní listy nebo s její pomocí sestavit slova. Inspirujte se ve fotopříloze. Psaní písmen můžete nechat na dětech, nebo je připravit předem (záleží na čase a dovednostech dětí).

3. ABECEDA V ŘADĚ

Nejjednodušší úkol je seřadit písmena do řady a přiřadit k sobě jejich malé a velké formy. Náročnější úkol je přiřadit písmena k jejich psacím variantám (v pracovních listech nebo napsaným křídou na zemi/prkně).

4. SKÁKAVÁ ABECEDA

Křídou na zem, terasu či větvičkou do písku napíšeme abecedu. Zaskáčeme si nejprve jednotlivá písmena postupně, pak na přeskáčku. Nakonec kdo zvládne, může zkusit i psaní pomocí nohou – tedy skoků na jednotlivá písmenka. Například slovo PES napíše jedno dítě tak, že postupně skočí na písmeno P, pak E a nakonec S. Ve skupině se pak každý postaví na jedno písmeno slova, které chceme společně napsat. Je důležité si při učení užít i radost z pohybu a učit se celým tělem. Zvlášť pro některé typy dětí je to nejefektivnější styl učení.

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

S abecedou venku