Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Vajíčka s překvapením
13.4.2020

VÝZVA: Zažít velikonoční pátračku, kde místo záplavy čokolády je pokladem spíš zážitek, společné vyrábění překvapení pro druhé a radost venku.

CO BUDEME POTŘEBOVAT: přírodniny, ořechy, něco malého jako překvapení, provázek či stužku, papír a tužku na vzkazy či na mapu

1. NAUČIT SE DAROVAT
Velikonoce nemusí být jen o dostávání výslužky. Můžeme zažít i obdarování. Nejprve si s dětmi připravíme obal pro poklad. Netradiční "vajíčko" s překvapením. Skořápky od vlašského či kokosového ořechu se k tomu skvěle hodí. Ale buďte kreativní a možná objevíte i jiné vhodné obaly.

2. PŘEKVAPENÍ
Pak už jen objevit nebo vyrobit nějakou maličkost pro radost, která se vejde do skořápky, a převázat stužkou či provázkem. Někdo možná rád napíše do „vajíčka“ vzkaz nebo nakreslí obrázek.

3. HNÍZDO
Každé z dětí (případně i dospělých) si připraví v domluveném prostoru venku hnízdečko z trávy či větývek. Společně v tajemné atmosféře zaplníme všechna hnízda a pak už můžeme jen objevovat, co kdo najde ve svém "vajíčku" s překvapením.

4. MAPA S POKLADEM
Nebo je možné ukrýt vajíčka někde jako poklad, nakreslit jednoduchou mapu a hurá hledat. Často jsou to báječné velikonoční výpravy ven, plné radosti a zážitků.

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

Vajíčka s překvapením