Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Jarní divadlo
10.4.2020

VÝZVA: Pomocí přírodních barev si vybarvit jarní/velikonoční loutky a zahrát si s nimi vlastnoručně vymyšlený příběh a navíc to vše venku v přírodních kulisách. To největší divadlo – příroda, čeká venku.

CO BUDEME POTŘEBOVAT: tvrdší papír, papírovou lepenku, větvičky, mističky na vodu a hlínu, hadřík na utření, trávu a přírodniny, chuť vyprávět velikonoční zvířecí příběhy

1. VYRÁBÍME HERCE

Na tvrdší papír si namalujeme vlastní postavičky nebo využijeme šablony (viz níže). Vystřihneme a jde se vybarvovat. Ideálně vše namalujeme pomocí přírodních barev, ale některé děti rády domalují detaily i pastelkami. Opět je dobré myslet na pravidlo šetrného sběru. Trháme jen to, co musíme, a to, čeho je dost. Pokud je jen jedna fialka široko daleko, nechme ji raději hmyzákům na jídlo. Určitě využijte kreativitu a míchání barev. Hnědou získáme z hlíny či kůry, zelenou z trávy, žlutou z květů pampelišek atd.

2. PŘÍPRAVA DIVADLA

Hotové obrázky otočíme a na zadní stranu nalepíme větvičky jako držátka (je dobré se rozhodnout, zda chceme své loutky vodit zdola či seshora a podle toho připevnit větvičky). Je lepší používat papírovou lepenku spíš než umělou, která se v přírodě dlouho rozkládá. Herci jsou připraveni, teď ještě vybrat vhodné kulisy a hurá na příběh.

3. DIVADLO

Pokud nemáme diváky, nevadí, důležitý je příběh, který si sami vymyslíme, a chuť si divadlo zahrát. Děti dokážou hrát divadlo kdekoliv a s čímkoliv. Někdy vyzkoušejte i procházkové divadlo, kdy jdete procházkovou trasu a občas je u hezkých kulis zastavení, kde se odehraje kousek příběhu. Často je to velmi napínavé a dobrodružné. Pokud vymyslíte skvělý příběh, doporučujeme si ho zapsat a za rok si ho s radostí (a často dojetím) přečíst. Možná vám tak vznikne i knížka/sbírka vašich příběhů z venku.

TIP: Z herců se může po odehrání divadla stát krásná výzdoba velikonočního truhlíku.

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

Jarní divadlo