Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Příroda k nakousnutí
9.4.2020

VÝZVA: Tam, kde to jde, zapojit všechny smysly při poznávání nejběžnějších jedlých rostlin.

CO BUDEME POTŘEBOVAT: určovací klíč, dobroty pro vymýšlení nových receptů

1. JEDLÝ TRÁVNÍK

Pokud máte možnost objevovat s dětmi, co je v trávníku jedlé, rozhodně vyzkoušejte. Na jaře jsou lístky i kvítky často nejchutnější. Pokud je trávník čistý, můžete nasbírané části květin ochutnávat přímo na místě. Nebo si rostlinky před ochutnáváním důkladně opláchněte pitnou vodou. Doporučujeme ochutnat: sedmikrásky, mladé listy pampelišky, fialky, popenec, svízel, šťovík, šťavel, pažitku, ptačinec žabinec, mátu, meduňku a další jedlý plevel v trávě či bylinky na zahrádce.

2. ROZKVETLÝ CHLÉB

Skvělá svačina je i rozkvetlý chléb. Stačí namazat krajíc například tvarohem, sýrem či máslem a naaranžovat právě kvetoucí jedlé květy. Jen myslete na hmyzáky, aby zbylo dostatek květů na jaře i pro ně.

3. VLASTNÍ RECEPTY

Nejprve s dětmi objevujte a ukazujte si rostliny, které je bezpečné ochutnávat. Když je děti jistě poznají, mohou vymýšlet své recepty smícháním různých chutí. Doporučujeme s dětmi vymýšlet saláty a dobroty nejen z bylinek, ale i s přidáním dalších surovin (například rozmačkané jablko, rozmixované rozinky a oříšky nebo další dobroty).

4. PUPENY A LÍSTKY

Napadlo vás někdy ochutnat pupen? Chuťově delikátní jsou pupeny nebo mladé lístky lípy. Z pupenů rakytníku, maliníku, ostružiníku nebo šípku uvaříte chutný čaj. POZOR! K ochutnávání si vybírejte stromy, které dobře znáte a víte o nich, že jsou jedlé.

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

 

Příroda k nakousnutí