Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Vajíčka zdobená přírodou
8.4.2020

VÝZVA: Oslavit velikonoční svátky jako svátky jara a přírody. Zkusit si ozdobit vajíčka přírodní cestou a nevytvářet zbytečný odpad.

CO BUDEME POTŘEBOVAT: vajíčka, ideálně různé odstíny skořápek, přírodniny, lepidlo (které je po zaschnutí průhledné), tužky, pastelky

1. INSPIRACE V PŘÍRODĚ

Příroda je plná krásných vzorů. Někdy se stačí inspirovat přírodními barvami a tvary. Nejprve se projděte v okolí a hledejte nápady a přírodniny, které by se vám mohly hodit při zdobení.

2. PŘÍRODNÍ ODSTÍNY

Děti možná překvapí různé přirozené odstíny vajíček. Jak vznikají? Výborná badatelská záhada. Přijdete jí na kloub? (Malá nápověda: různá plemena/barvy slepic mají různé odstíny vajíček. Bílé slepice mají bílá vajíčka, hnědé, šedé, černé slípky pak různé odstíny nahnědlých vajíček).

3. ROZKVETLÁ VAJÍČKA

Skvělý způsob je i tvoření kraslic pomocí malých kvítků a lístků. Když sbíráme lístečky a květy, mysleme na to, že čím menší, tím lepší. Lístky připevníme vrstvou lepidla (které po zaschnutí zprůhlední) a necháme na větvičce či špejli zaschnout (vrstva lepidla schne docela dlouho).

4. PŘÍRODNÍ BARVY

Vyzkoušejte letos obarvit vajíčka jen pomocí přírodních barev (různé odstíny hnědé díky cibulovým šlupkám, žlutá díky kurkumě, červeno-vínové odstíny díky vývaru z řepy, zelené pomocí kopřivovému odvaru, šedé díky koupeli v kávovém lógru, krásné odstíny modré pomocí vývaru z červeného zelí).

5. BATIKOVANÁ VAJÍČKA

Určitě znáte zdobení vajíček pomocí otisků rostlin. Drobné kvítky nebo lístečky poskládejte na vajíčko. Vložte do silonové punčochy. Pevně svažte a obarvěte, třeba v cibulových slupkách. Nikdy nezapomenete na tu napínavou chvíli, když se vajíčka vybalují a odhalují se květy a obrázky, které na vajíčkách zůstaly.“

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

Vajíčka zdobená přírodou