Inspirujte se, jak podpořit přirozené vzdělávání.

Budeme s vámi sdílet hry a nápady jak společně s dětmi objevovat, tvořit a hlavně žasnout venku.


Vytvořte si společný rituál. Denně alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku někam do přírody, vyčistit si hlavu a rozhýbat tělo. Nechte dětem také dostatek prostoru a času pro volnou hru v přírodě nebo na zahradě.


Aktivity, které podporují přirozené učení, vznikají v dílně Učíme se venku za podpory
Nadace Proměny Karla Komárka.
 

?>

Proutěná zvířátka
7.4.2020

Rozhýbejte prstíky a zkroťte pružné proutky.

VÝZVA: Vyzkoušet si, co vše dovoluje zdánlivě obyčejné jarní proutí. Rozpohybovat své prsty, kreativitu i proutěná zvířátka.

CO BUDEME POTŘEBOVAT: zahradnické nůžky/nůž, tenké jarní proutí, vlnu či přírodní provázky, chuť tvořit a hrát si

1. NA PROUTÍ

Tam, kde to je možné, šetrně ustřihneme pár ohebných tenkých větviček. Jděte na procházku, dívejte se kolem sebe, hledejte možnosti. Například i na panelovém sídlišti najdete pod břízami větrem shozené tenké proutí, které je pro tvoření ideální.

2. PROUTĚNÝ ZAJÍC

K tématu velikonočních svátků se skvěle hodí vyrábění z proutků. Můžete vyzkoušet jednoduchou ohýbanou stavebnici. Na zajíčka potřebujete dva ovály na hlavu a tělo, dvě proutěné slzičky na uši, čtyři slzičky na nožky a jednu na ocásek.

3. UŠÁK V POHYBU

Připravené nohy, uši i tělo se navíc mohou svázat v různých pozicích, a tak králíček může sedět, běžet nebo skákat. Děti často vymýšlí příběh o zajíčkovi a hrají malé proutěné divadlo.

4. PROUTĚNÝ PTÁČEK

Nejdříve si nastříhejte delší proutky na tělíčko, budou stačit tak 3-4. Stočte je do tvaru těla a jeden z proutků trochu povytáhněte, vytvoříte tak křídlo. U ocásku proutky pevně svažte vlnou nebo provázkem a konce zarovnejte do stejné délky. Pak ustřihněte menší proutky na hlavičku a u zobáčku je opět pevně svažte. Spojte hlavu s tělem a přidejte provázek na zavěšení.

5. PROTKANÝ PTÁČEK

Pokud máte čas a chuť, vyzkoušejte si s dětmi jednoduché tkaní. Než svážete hlavu a tělo ptáčka, vytvořte osnovu. Jednoduše omotejte vlnou asi 2 centimetry od sebe. Kolmo na osnovu pak děti proplétají. Když jsou vytkané obě "slzičky", stačí je svázat k sobě, přidat křídlo a zavěsit na okno, zeď či dveře.

Celou aktivitu včetně fotoinspirace najdete v připojeném souboru, který je ke stažení zdarma.

Proutěná zvířátka