Objevte tajemství své školní zahrady
20. 5. 2019

Chceme vám pomoci poodhalit tajemství vaší školní zahrady. Možnosti, které vám školní zahrada, dvorek nebo hřiště nabízí. Možnosti ke hře, učení, odpočinku nebo společnému setkávání. 

Začátkem května dostaly základní a mateřské školy v České republice do svých poštovních schránek plakát k Měsíci školních zahrad. Jeho prostřednictvím vám chceme nabídnout jak výsledky výzkumu České děti venku, který v roce 2016 zrealizovala Nadace Proměny Karla Komárka a který přinesl první údaje o pobytu dětí venku u nás, tak "klíč" k vaší zahradě. 

Zahrada je:

Zelený ostrov. Každá zahrada je dnes jako tajuplný ostrov, často obklopen mořem domů a silnic.

Živá učebnice. Zahrada je víc než obrázek, víc než video. Zahrada je plná vůní a zvuků. Všeho se můžete dotknout a prozkoumat to. Proč se učit o skutečném světě jen pod střechou?

Spokojenější a zdravější děti i dospělí. Třídy, které jsou víc venku, mají méně absencí a lepší vztahy mezi dětmi i s učiteli.

Interaktivní učebna. Zahrada umí naplnit různorodé dětské potřeby. Dovoluje pohyb, zapojení více smyslů, spolupráci v týmu i samostatnost, prostor pro velké modely a skutečné zážitky.

Odpočinek a klid. Pohled do zeleně regeneruje malé i velké. Ruce v hlíně dávají zážitek skutečné práce i výsledku.

Setkávání. Zahrada nabízí prostor pro komunitní akce, divadla, festivaly nebo společný piknik v trávě.

Laboratoř. Zahrada je místo plné záhad k objevování, bádání, žasnutí. Celý rok se mění, každý den skrývá něco nového.

Obchod s pomůckami. Zahrada nabízí nepřeberné množství přírodnin, ze kterých můžeme s dětmi tvořit či vyrábět nové pomůcky. Zahrada umí ušetřit finance i odpad.

Místo pro svobodnější čas. Učitelé potvrzují, že čas strávený s dětmi na zahradě je po "fázi vylítání" plný pohody. Děti venku ožívají.

Zlepšení vzdělávacích výsledků. Výzkumy ukazují, že učení venku v zeleni zlepšuje vzdělávací výsledky nejen u přírodovědy, ale třeba i v češtině a matematice. Řada vědeckých studií upozorňuje na pozitivní vliv kontaktu člověka s přírodou. Kontakt dětí s přírodou snižuje možnost nadváhy a obezity, rozvíjí hrubou motoriku (motorika úzce souvisí se schopností mluvit), zvyšuje fungování imunitního systému, snižuje stres, úzkosti a deprese. Umí zlepšit náladu, posiluje schopnost soustředění, zmírňuje příznaky poruchy pozornosti, snižuje kážeňské problémy, zvyšuje zájem o učení. 

"Zahrada je živý organismus, který denně skýtá zajímavé situace. Nelze je předvídat ani připravit, a proto jsou pro děti i pro mě nezapomenutelné." říká Bohumila Bajglová, ZŠ Strachotice zapojené do MŠZ 2018,2019

Pokud máte zájem o svůj plakát k Měsíci školních zahrad, můžete si ho stáhnout a vytisknout. Data ke stažení: 

Připojte se ke školám ve 22 zemích světa a objevte možnosti, které vám venkovní prostředí nabízí. 

 MSZ České děti venku, infografika
 

 MSZ Tajemství školní zahrady
 

Objevte tajemství své školní zahrady