Nechali jste za sebou prázdnou třídu? Dnešek byl oslavou vzdělávání venku
17. 5. 2018

Učení v zahradě, výlet do přírody, hry v lese, odpočinek v parku. Ať už dneska budou dělat děti školou povinné cokoliv, jedno by je mělo spojovat – měly by vyučování strávit mimo školní budovu. 17. květen je totiž Dnem prázdných tříd! Jde o původně britský svátek vzdělávání na čerstvém vzduchu a letos se navíc mimořádně prolíná s Měsícem školních zahrad. Dvojnásobný důvod jít dnes se třídou ven!

Obě iniciativy mají společnou myšlenku – oslovit pedagogy, aby přesunuli výuku či jiný společný program alespoň na hodinu, den nebo celý měsíc ze školních budov pod širé nebe. Zároveň mají být motivací i pro ty, kteří se k tomuto kroku dosud neodhodlali. Loni se do obou kampaní zapojily tisíce škol z celého světa, kolik jich bude letos? A je mezi nimi i ta vaše?

Česká republika je v tomto směru teprve na začátku; podobné akce nemají na našich školách silnou tradici, a to i přesto, že výzkumy hovoří jednoznačně ve prospěch vzdělávání dětí venku. Do Měsíce školních zahrad organizovaného Mezinárodní asociací školních hřišť a zahrad (ISGA) se mohou letos připojovat české školy vůbec poprvé. Je potěšující vidět, že pedagogové mají zájem vytvářet pro žáky zajímavý program ve venkovním prostředí. Od dubna do dneška jsme zaznamenali více než 1000 stažení českého Průvodce aktivitami venku, který obsahuje pestrou škálu nápadů na venkovní činnosti z 22 zemí, včetně Česka. V porovnání se stažením Průvodce ve světě je to dobrý výsledek (americké vydání si sáhlo asi jen o 200 uživatelů víc).

Velký zájem vzbudil také spot k Měsíci školních zahrad, který jen na Facebookových stránkách Nadace Proměny Karla Komárka zhlédlo během dvou týdnů 22 tisíc uživatelů, a který byl hojně sdílený i do jiných stránek a skupin.

Samozřejmě nás ale nejvíc těší, že nezůstalo jen u pasivního přihlížení, ale školy se do svátku školních zahrad samy začaly zapojovat. Do Facebookové skupiny Školní zahrada pedagogové denně sdílí fotografie zapálených a nadšených žáků na zahradách, hřištích a dvorech. Přidávají se mateřské i základní školy z měst a obcí napříč celou republikou, což potvrzuje také mapa školních zahrad, do níž se školy postupně vyznačují. Všem zapojeným třídám a školám, které pomáhají šířit myšlenku tohoto svátku dál, patří obrovské poděkování.

A nesmíme zapomenout ani na partnery Měsíce školních zahrad – Nadaci Proměny Karla Komárka, která je členem asociace ISGA, vzdělávací centrum Tereza, Lipku a Chaloupky.

Věříme, že letošní první ročník je vydařeným startem do těch následujících, jejichž úkolem bude oslovit ještě více škol a jiných vzdělávacích institucí, a udělat z venkovní výuky a školních aktivit postupně samozřejmost.

Nechali jste za sebou prázdnou třídu? Dnešek byl oslavou vzdělávání venku