Chci se inspirovat

Na této stránce najdete plno zajímavých nápadů na to, jak Měsíc školních zahrad s dětmi prožít. Jedním ze zdrojů inspirace může být Průvodce aktivitami venku, který používají školy zapojené do svátku školních zahrad po celém světě, a který jsme pro vás přeložili. Jednoduše si ho stáhnete do svého počítače pomocí odkazu, který naleznete níže. Nepřeberné množství nápadů na venkovní aktivity naleznete také v jednotlivých odkazech našich partnerů. V neposlední řadě se můžete inspirovat mezi sebou. Nahlédněte do kategorie Chci se zapojit, kde najdete všechny potřebné informace. 

Věříme, že vám tyto stránky budou sloužit jako inspirace i mimo květnový svátek školních zahrad. 

 

Publikace zdarma

Pro ty, kdo hledají inspiraci, jakými aktivitami venku děti zaujmout, přinášíme speciální publikaci, do níž přispělo 52 organizací z 22 zemí světa. Průvodce aktivitami venku obsahuje 82 činností rozdělených podle typu zaměření do několika tematických okruhů, jako jsou umění, zdraví, ekologie, fauna a flóra, občanská společnost a další. Určeny jsou žákům ve věkovém rozpětí 3–18 let.

Neváhejte si ji zdarma stáhnout a mějte ji stále při ruce, když vám dojdou nápady.

Stáhnout [13.2 MB]

Další inspirace

Proměny pro školy

Učitelům, ředitelům škol, ale i rodičům nebo zástupcům místních samospráv ukazujeme, proč hledat a rozvíjet potenciál školních zahrad, a radíme, jak jejich prostředí co nejlépe přizpůsobovat konkrétním uživatelům – dětem i dospělým.

Tematický portál Proměny pro školy vás krok za krokem provede procesem proměny zahrady – využít můžete v praxi osvědčenou metodiku programu Zahrada hrou. Najdete tu také příklady dobře řešených hřišť a zahrad od nás i ze zahraničí, články o volné hře a kontaktu dětí s přírodou, náměty na aktivity s dětmi, názory odborníků nebo tipy na užitečné publikace.

 

Učíme se venku

Spojujeme učitele, rodiče i odborníky. Chceme, aby se každé dítě v ČR zdravě rozvíjelo díky tomu, že si hraje a že se učí v podnětném prostředí venku. Projekt Učíme se venku nabízí příběhy učitelů z praxe, snadno dostupné materiály do výuky a výběr pomůcek zdarma z přírody.

Odstraňujeme překážky v učení venku, sdílíme zkušenosti z různých typů škol a vytváříme komunitu, která se vzájemně podporuje v učení venku. Každá škola má kolem sebe interaktivní učebnu. Stačí vědět, jak ji využít, a vyrazit ze školy ven.

 

Jděte ven

Podporujeme rodiny, aby byly s dětmi více venku. Rodiče vybavujeme zásobníkem her, tipů a nápadů a také je informujeme o přínosech kontaktu dětí s přírodou. Příroda je to nejlepší hřiště na světě, kde můžete trávit společný volný čas prakticky bez nákladů.

Nemusíte vymýšlet složitý program s náročnou přípravou. Nemusíte být ani zálesák nebo odborník na přírodu. Probudíme ve vás chuť chodit ven a zažívat s dětmi  velká dobrodružství i obyčejnou hru za humny.

 

Lipka - inspirace

Nabízíme metodiky pro učení venku, nápady, inspirace i řadu pomůcek, které nemohou při objevování zahrady chybět.

Školní zahrada

Školní zahrada je specializovaný česko-slovenský časopis pro zahradní pedagogiku, který vychází čtyřikrát ročně v elektronické verzi a zároveň je tištěnou přílohou časopisu Bedrník.

Je určen školám, které mají nebo plánují vlastní školní zahradu. Časopis zahrnuje jak plánování zahrad, tak náměty na praktické činnosti v rámci pěstitelských prací. Neopomíjí ani další předměty, které se v zahradě dají učit.

Najdete v něm náměty pro školní zahrady mateřských, základních i středních škol a dále také tipy na metodické materiály a literaturu, na odborné zahradnické, ale i metodické semináře.

Chaloupky e-shop

Specializujeme se na pomůcky, metodiku a publikace se vztahem ke školním zahradám, najdete tu publikace Chaloupek, Lipky, Rezekvítku a dalších organizací. Každoročně vydáváme nové klíče, atlasy, pomůcky pro školní zahrady a výuku v terénu.